top of page

Теоретичне обґрунтування досвіду

       Розробка найбільш ефективних методів формування і розвитку творчих здібностей дітей в процесі навчання, організації різних видів діяльності з метою створення сприятливих умов для формування творчої особистості, є постійним об'єктом вивчення психолого-педагогічної науки. Питання творчості і її місця у системі формування особистості, проблеми розвитку творчих здібностей і активізації їх в процесі діяльності висвітлені в роботах видатних педагогів і психологів: О.В.Афанасьєва, Л.С.Вигодського, Є.І.Ігнатьєва, А.Н.Леонтьєва. Про особливості техніки фотографування писали: М.Громов, М.Каган, Г.Щепанськкий. У більшості робіт дається практичне керівництво по техніці фотографування, але недостатньо висвітлені питання вивчення можливостей використання художньої фотографії як засобу формування і розвитку творчих здібностей дітей в дошкільному віці.

       Сучасні педагоги, фотомитці наголошують на відродженні та постійному зростанні зацікавленості художньою фотографією. У своїй роботі І.Ф.Хілько «Розвиток здібностей до фото творчості в процесі художньої діяльності» наголошує: «…Систематичне вивчення мистецтва фотографії, історичних фактів її розвитку, традиційних підходів та сучасних трактувань, допоможуть найбільш ефективному вихованню творчої, активної особистості та формуванню її естетичної уяви».

       Фотографія дозволяє «зупинити мить», сфокусувати свою увагу на цій неповторній миті, що у повсякденному житті зробити не можливо. Вона дає матеріал для самоаналізу, на основі якого дитина у змозі побачити свої почуття, емоції, дії з іншого боку. Надає можливість дитині об’єктивно поглянути на себе, свої почуття, емоції. Відображає динаміку розвитку внутрішніх і зовнішних змін, якщо порівняти знімки, які були зроблені у різні періоди життя.

         Усі етапи роботи над фотографією: вибір об’єкта для фотографування, його всебічне вивчення, робота над композицією, доповнення образу художніми елементами, розглядання виготовленого «продукту», художня «обробка» фотографії (фото шоп), створення фотоальбомів, фотовиставок тощо формують спостережливість, естетичне сприйняття, художній смак, творчі та пізнавальні здібності, практичні навички. Безцінним є отриманий досвід спілкування, вміння працювати як самостійно, в парі, так і в колективі однолітків і дорослих. Без напруження, тиску виховується впевненість у свої сили, підвищується самооцінка. Дорослий і дитина у спільній творчій праці виступають як партнери.

      На основі вище викладеного ми можемо зробити висновок: центром відліку педагогічної роботи має стати Дитина як Цінність - активний суб'єкт життєдіяльності, компетентна особа, яка здатна розуміти свої потенційні можливості, задовольнити основні потреби, жити повноцінним життям, самостійно діяти, здійснювати власні вибори, визначатися зі своїми пріоритетами, а не лише звично виконувати настанови та розпорядження дорослих. А фотомистецтво - це безпечне, безмежне, неймовірно цікаве «середовище» куди ми постійно запрошуємо наших малят.

 

bottom of page